Rüyada Ziyafet görmek

Rüyada Ziyafet görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya:

 • Ziyafet vermek hayır üzerine toplanmaya,
 • Ziyafetine icabet edildiğini ve herkesin dolasıya yediğini görmek, o topluluğa başkan olmaya,
 • Ziyafet bazen kaybolan kimsenin gelmesine delalet eder.


  Molla Cami: Rüyada ziyafet vermek, hayır üzerinde toplanmaya işarettir. Rüyada bir cemaatı ziyafete davet ettiğini ve onlar da arzularınca yemeklerden yediklerini gören kimse, o cemaata lider olur.Bazı tabirciler de, bir kimsenin rüyada ziyafet vermesi, kaybolan bir kimsenin gelmesine işarettir, dediler.


  Diyanet: Bir kimsenin rüyasında bir ziyafete davet edildiğini dostlarına bir ziyafet verdiğini görmesi; o kimsenin hayatta çok çalışarak çok para kazanacağına, ne var ki biriktirmiş olduğu servetinin hiç kimseye faydasının dokunmayacağına yorumlanır.


  Nablusi: Rüyada ziyafet vermek, hayır üzerinde toplanmaya delalet eder.
  Rüyada bir cemaatı ziyafete davet ettiğini ve onlar da arzularınca yemeklerden yediklerini gören kimse, o cemaata reis olur.
  Bazı tabirciler de, bir kimsenin rüyada ziyafet vermesi, kaybolan bir kimsenin gelmesine delalet eder, dediler.


  Seyyid Süleyman: Rüyasında sofrasının üzerinde çok çeşitli yiyecekler olduğu halde bir sedirde oturan; feraha çıkar. İzzet ve şeref sahibi olur. Bu rüya müjde, düğün, devlet, hayır ve menfaattir. Ziyafet sofrasında türlü türlü yiyecekler olduğu halde kimsenin oturmadığını görmek; iyi değildir. Kendisi için kurulan sofradan birçok misafirin yediğini gören, ehilse bir makama gelir ve halka hükmeder. Ehil değilse, halka hayrı ve hizmeti olur.
  Kirmani demiştir ki: Rüyasında ziyafet sofrasından yediğini gören, hayra ve rızka nail olur. Bekarsa evlenir. Sofrada önündeki yiyeceğin ot ile değiştiğini gören, fakir düşer. Ziyafet sofrası kurmak; uzun ömre, sofrayı toplamak; ecele delalet eder.

 •