Rüyada Havuz görmek

Rüyada Havuz görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya:

 • İçi su dolu havuz, iyilik ve kerem sahibi bir kimseye,
 • Havuzdan su içmek yahut abdest almak birinden rızka nail olmaya yahut üzüntüden kurtulmaya,
 • Havuz üzüntü ve kederin geçmesine, sevinç ve ferahlığa, güzel evlada, şerefli hanıma, bol rızka ve yüksek binaya,
 • Odanın içinde görülen havuz aile mutluluğuna yahut kendilerinden ilim öğrenilen kütüphane veya ilim ve irfan ehli komşuya delalet eder.


  Molla Cami: Rüyada havuz, cömert ve faydalı bir kimsedir. Su ile doldurulmuş bir havuz gören kimse, cömert ve şerefli kimseden ikram ve iyilik görür. Havuzdan abdest aldığını görse, üzüntü ve kederden kurtulur. Havuzdan su içtiğini görse, iyilik sahibi bir kimseden rızka işarettir.


  Diyanet: Rüyada havuz görülmesi cömert ve faydalı bir kimse ile tabir olunur. Bir yoruma göre de kadınla yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında su ile dolu bir havuz görmesi ve bu havuzun kendisine ait olduğunu ve su içtiğini hissetmesi; o kimsenin ağır başlı bir hanımla evleneceğine işaret eder. Rüyanızda bir havuza girerek dibine daldığınızı ve boğulmadığınızı görmeniz; bir kadına aşık olup onunla tanışmaya çalışacağınıza yorumlanır. Kirmânî'nin yorumuna göre: Rüyada suyu berrak ve temiz bir havuz görülmesi; rüya sahibinin güzel, ahlâklı, helal mal ve para sahibi bir kadınla evleneceğine, kişinin rüyasında suyu pis ve bulanık bir havuza girdiğini görmesi; o kimsenin pis ve ahlâksız bir kadın ile evleneceğine delalet eder. İmam-ı Nablusî'nin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında havuzda abdest aldığını görmesi; o kimsenin Allah'ın izniyle keder ve sıkıntılardan kurtulacağına, kişinin rüyasında bir havuzdan su içtiğini görmesi; o kimsenin cömert bir kişi tarafından nimet ve bol rızka kavuşacağına, kişinin rüyasında evinde bir havuz yaptırdığını görmesi o kimsenin yardımsever bir kimseye hizmet edeceğine delaletle tabir olunur. Bir kimsenin rüyasında bir havuzun ağzına kadar su dolduğunu ve bundan herkesin faydalandığını görmesi; devlet büyüklerinin o yer halkına yardımda bulunacağına, kişinin rüyasında havuzun suyunun berrak olup taştığını ve etrafını suladığını görmesi; o yerde bol yağmur yağmasıyla bolluk ve bereket olacağına işaret eder. Bir kişinin rüyasında bir havuzun suyunun kuruyup çekildiğini görmesi; zengin bir kimsenin iflâs edeceğine, kişinin rüyasında havuzun yıkıldığını görmesi; bu kişinin öleceğine yorumlanır.


  Nablusi: Rüyada, havuz, sultana mensup, cömert ve faydalı bir kimsedir.
  Su ile doldurulmuş bir havuz gören kimse, cömert ve şerefli kimseden ikram ve iyilik görür.
  Havuzdan abdest aldığını görse, Allah'ın (C.C.) izniyle üzüntü ve kederden kurtulur.
  Havuzdan su içtiğini görse, iyilik sahibi bir melikten rızka nail olur.


  Seyyid Süleyman: Bu rüya kadınlarla tabir olunur. Suyla dolu bir havuz görmek; olgun, akıllı, ağırbaşlı, itibarlı ve güzel bir kadınla yorumlanır. Böyle bir havuza sahip olduğunu yahut ondan su içtiğini gören, bu vasıflara malik bir kadınla evlenir. Havuzda yüzmek; iyi değildir. Fakat bazı-larına göre hayırdır. Havuzun dibine dalıp bundan zarar görmeyen, bir kadına aşık olup onun işleriyle ilgilenir. Bir rivayete göre, havuzda boğulmak; üzüntüye delalettir. Havuzun kuruması, iyi değildir. Havuzdaki merdiven basamakları sahip olunacak evlada veya akrabaya işarettir. Bu rüya, aynı zamanda ömrü temsil eder. Merdiven basamaklarının sayısı, ömrün geri kalan kısmıdır.
  Kirmani demiştir ki: Suyu temiz bir havuz görmek; güzel, mükemmel ahlaklı ve helal mal sahibi bir kadına ve onunla evliliğe delalettir. Suyu pis ve bulanık bir havuz görmek; bunun tersidir. Rüya sahibi böyle bir kadınla evlenir.
  Abdulgani'en Nablusi'ye göre havuz rüyası; şerefli, cömert, hayırlı, kudretli bir insanla tabir edilir. Uyku aleminde su dolu havuz gören, böyle bir zattan menfaat görür. Havuzdan abdest alan, Allah'ın izniyle tasadan kurtulur. Hanesine havuz yaptığını gören, cömert ve himmet sahibi büyük bir zata hizmet eder. Havuzun suyunun ağzına kadar dolduğunu ve herkesin bundan istifade ettiğini görmek; cömert bir padişahın halka lutuf ve ihsanda bulunacağına işaret eder.
  İçindeki berrak suların taştığı bir havuz da kerim ve cömert bir padişah sayesinde memleketin bereket içinde olacağına işarettir. Havuzdan su içen cömert bir melik eliyle rızka nail olur. Bir havuzun suyunun kuruması, cömert ve şerefli bir şahsın servetinin tükeneceğine delalettir. Havuzun yıkılması, bu zatın ölümüdür.

 •