Rüyada Ayakkabı görmek

Rüyada Ayakkabı görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Rahat ve güzel ayakkabı hayır ve berekete, güzel geçime ve dünya rahatlığına, Dar ayakkabı gam ve kedere, sıkıntı ve zorluklara delalet eder. ( Ayakkabı topuğu için Bakınız; Ökçe.)


Molla Cami: Rüyada yeni bir ayakkabı giymek rüya sahibinin halinin sıkıntılı olmasını işaret eder. Ancak rahat ayakkabı huzur ve rahatlığa, evlenmek isteyen gençler için evliliğe işaret eder. Ayağında dar bir ayakkabı olduğunu gören kedere ve sıkıntıya düşer. Ayağında deriden bir ayakkabı olduğunu gören evlenir. Ayakkabısını ters giydiği ni gören kederden kurtulur, feraha erişir.


Diyanet: Rüyada yeni bir ayakkabı giyildiğinin görülmesi; huzur ve rahatlığa, bekârlar için de evlilik yapılacağına yorumlanır Rüyanızda dar bir ayakkabı giydiğinizi görmeniz; sıkıntıya düşeceğinize ve borç batağına saplanacağınıza, rüyanızda eski bir ayakkabı giydiğinizi görmeniz; fakirleşeceğinize, keder ve üzüntüye maruz kalacağınıza, rüyanızda sarı renkli bir ayakkabı giydiğinizi görmeniz; üzüleceğinize, rüyanızda ayakkabınızı ters giydiğinizi görmeniz; üzüntülerden kurtulup artık sevineceğinize yorumlanır.


Seyyid Süleyman: Ayakkabı ve mest görmek (potin, çizme, iskarpin vb. dahildir) Danyal (A.S.)'a göre kışın hayır ve berekete, yazın üzüntüye delalet eder.
İbn-i Şirin demiştir ki: Ayağında dar ayakkabı gören, sıkıntıya düşer. Deriden ayakkabı gören evlenir. Ayakkabısını ters giyen, üzüntüden kurtulur. Mest veya kundura giyme adetinde olmayan rüya sahibi bunlardan birini giydiğini görürse; ya korkar, ya kendisine hile yapılır, ya hapse girer yahutta vefat eder. Ayağındaki delik kunduralardan ayakları görülen, herkesin gıpta edeceği kadar büyük bir servete kavuşur. Dertten kurtulur. Ayakkabılarından birinin delindiğini, ayağından çıktığını veya kaybolduğunu gören, malının yarısını kaybeder. Eğer iki ayakkabısına birden bu zararlar olursa, malının tamamı elinden çıkar. Bir çift ayakkabı giyen, iki kadınla evlenir. Koyun derisinden yapılmış ayakkabılara sahip olmak; çok mala delalet eder. Güzel ve yeni mest giyen, bakire ile evlenir. Ayakkabılarının tamamen parçalandığını görenin, karısı vefat eder. Kunduralarını çıkaran sevinir. Muradına erişir. Hapisteyse, hürriyetine kavuşur. Kundurası delinenin, karısı ölür. Kaybettiği kunduralarını bulamayan, dertten kurtulur. Kunduraya kalıp geçirdiğini gören, bir kadınla evlenir.
Cabir'ül Mağribi demiştir ki: Ayakkabılarının kuyu vb. bir yere düştüğünü gören, karısını boşar. Ayakkabılarını tanımadığı bir adama sattığını görenin, karısı vefat eder.
Kocasına ait ayakkabıları çaldığını gören bir kadın, belaya çatar. Vahşi hayvanların ayakkabılarına hücum edip parçaladıklarını görenin karısı, gençlerin saldırılarına uğrar.
Cafer-i Sadık'a göre rahat ve yumuşak ayakkabı şunlarla tabir olunur: Zevce, cariye, hizmetçi, kuvvet, zafer, menfaat, zevk ve safa.
Ebu Said'ül Vaaz diyor ki: Rüyasında ayakkabı giyen, ticaret için yolculuğa çıkar. Dar ayakkabı, sıkıntıya ve borca işarettir.
Yeni ayakkabı giydiğini gören, malını korur. Bu rüya devlet büyükleri için hadsiz hesapsız servete ve çok büyük makama delalettir. Ayakkabısının altının delindiğini gören, dul bir kadınla evlenir. Ökçesi nallı ayakkabı giyen, karısı yüzünden üzülür. Bir rivayete göre aralarında dargınlık olur. Ayakkabısının altında yama ve pençe gören, bir kızı olan dul kadınla evlenir. Kırmızı ayakkabı gören, niyet ettiği yola uzun müddet gidemez.
Halid'ül Isfahani demiştir ki: Ayakkabısının içine kalıp koyduğunu gören, bir kadınla münasebette bulunur. Ayakkabılarının çalındığını gören, kedere düşer. Bulduğu ayakkabıyı giymeyenin eline, bir yabancıdan mal geçer. Fakat, ondan istifade edemez.
Kirmani şöyle diyor: Yolculuğa mahsus altı iki katlı çizme ve postal giymek, sefere delalettir. Şehirlere mahsus postal ve çizme giymek ise evliliğe işaret eder.
Altı iki katlı çizme ve postal giydiğini fakat bunlardan bir şey koptuğunu gören, yolculuğu sırasında kendi rızasıyla bir mahalde ikamet eder.


Guncel: Rüyada ayakkabı giydiğini görmek, mutlu bir hayat sürmeye, zor günlerine geride kalmasına ve sevenlerin kavuşmasına delalet eder.