Rüyada Yumurta görmek

Rüyada Yumurta görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

Nablusi: Tavuğun yumurtladığını gören kimsenin bir çocuğu olur. Taze pişmiş yumurta, kolaylıkla elde edilen rızıktır.
Çiğ yumurta yediğini gören, haram mal yer, yahut zina eder, ya da hüzün ve kedere düşer.
Yumurtanın kabuğunu yediğini gören kimse kefen soyar, veya örtülü bir şeyin üstünü açar.
Elinde yumurta olduğunu görenin hanımı ölü gibi olur.
Hanımının yumurtladığını görse kafir bir çocuğu olur.
Kucağına beyaz bir tavuğu aldığını ve bu tavuktan piliçler çıktığını gören kimsenin yapılması zor ve imkansız bir işi meydana çıkar ve mü'min bir çocuğu olur. Bazen de gördüğü piliç sayısınca erkek çocuğu olur.
Kucağına beyaz bir horozu alıp horozdan piliçler çıktığını görse, o yerde bir öğretmen tarafından çocuklara öğretilecek ilim ve sanata delalet eder.
Hanımı hamile olan kimse yumurtaya vurduğunu görse, o kimse bir cariyenin bekaretini izale etmek ister, fakat buna muvaffak olamaz.
Rüyasında, başka bir kimsenin yumurtayı oyduğunu, oyduğu yeri tekrar yerine bıraktığını görse, rüyayı görenin kızının bekaretini bir kimse izale eder.
Bir kimse kendi elbisesinin kolunu cima ettiğini ve oradan bir yumurta çıktığını görse, o kimse cariyeleriyle cima eder ve onlardan bir kızı olur.
Yumurtasının çok olduğunu gören kimsenin, zayi olmasından korkulan mal ve eşyasına delalet eder.
Papağan kuşunun yumurtası, takva sahibi bir cariyeye delalet eder.
Elinde taze pişmiş yumurta görse, muvaffak olması için daima çalıştığı zor bir işin meydana çıkmasiyle mala nail olur.
Yumurtanın zarını yediğini gören kefen soyar, o zarı yemeği niyet ettiğini gören kimse, bir kadının malını yer veya onun malını harcamada israf eder. Eğer yemeğe niyet ettikten sonra o zarı yese, zengin bir kadınla evlenir.
Turna kuşunun yumurtası, fakir ve miskin evlada delalet eder. Kendisine bir yumurta verildiğini gören kimsenin şerefü ve aziz bir çocuğu olur. Yumurtanm kırıldığını görse çocuğu vefat eder.
Çok yumurta bekar için evlenmeye, evliler için erkek çocuğa delalet eder.
Pişmiş yumurtayı soyduğunu gören kimse azadlı kölelerin malına nail olur. Bundan dolayı yumurtanın beyazı gümüş, sarısı altındır.
Yumurta evlad, karı ve cariyeye de delalet eder.
Yumurta bazan, kabirlere, güzel kadının dişlerine, hısım, akraba ve dostların bir araya toplanmalarına ve para biriktirmeye delalet eder.
Hayvan gübresi gibi bir yerde yumurtalarının yandığını görmek o yerin kadınlarının esir edilmelerine delalet eder.


Seyyid Süleyman: Kirmani demiştir ki: Yumurta görmek; kadınlara, birçok yumurta ise; gümüş paraya işarettir.
Danyal (A.S.) şöyle diyor: Evindeki tavuğun yumurtladığını gören, karısından yahut cariyesinden çocuk sahibi olur. Hangi kuşa ait olduğu bilinmeyen yumurta gören, güzel bir kadınla evlenir. Yemek için yumurta sakladığını gören, zahmet çekerek mal kazanır. Suda pişmiş yumurtayı yiyen, murat ettiği kadınla evlenir. Bu yumurtayı yemeyen, istediği kadınla evlenemez. Çiğ yumurta yiyen, haram mal yer yahut üzüntüye düşer olur. Kabuğu ile yumurta yemek; başkasına ait haram maldan yemeye delalet eder. Yumurtanın üzerine kuş gibi oturduğunu gören, kadınlarla düşüp kalkar. Üstüne oturduğu yumurtadan civciv çıktığını gören, beraber olduğu kadınlardan fayda görür. Yumurta doğurduğunu gören kadının çocuğu, hain ve dinsiz olur. Bir kuşun altına yumurta koyup bundan civciv çıktığını görenin, ümidini kestiği işleri yeniden hayat bulur. Yumurtanın kırılması, bekaretin gitmesidir. Yanında birçok yumurta gören, fesat yüzünden bol para kazanır. Kaz ve ördek yumurtası; hakir ve fakir erkek evlatla, serçe gibi kuşların yumurtaları ise; hayır ve ferahla tabir olunur.
Cafer-i Sadık'a göre rüya şunların temsilcisidir. Evlat, aile, mal, izzet, itibar, rütbe, murat, cariye ve zevce.