Rüyada Zil görmek

Rüyada Zil görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Okul yahut herhangi bir işletmede kullanılan zil gaflette olan kimseyi din ve dünya işlerinde uyarmaya, Oyun vs. için kullanılan zil çirkin şöhrete, düşmanlık ve münakaşaya, Oyun zili yahut bunu çalan kimseyi görmek dünyalığı ile mağru, zevk ve sefa düşkkünü kimseye, Zil bazen erkek için evlenmeye, geçersiz nikaha yahut çetinlik ve zorluğa, Kapısı önünde zil çalındığını görmek bir yere üst düzey bir yönetici olmaya, Zil çaldığını görmek dikkat çekici işlere yahut taşkın ve yersiz sevince delalet eder.


Molla Cami: Rüyada görülen def zilleri, rüya sahibinin karşılaşacağı kimse ile şöhret, düşmanlık ve münakaşadır.Bazı tabirciler zil, kibirli ve dünyaya meyleden bir adamdır, demişlerdir.


Diyanet: İbn-i Sîrîn'in yorumuna göre: Rüyada zil çalındığını görülmesi istenilmeyen bir habere, batıl ve yalan söze yorumlanır. Bir kişinin rüyasında zil çaldığını görmesi; o kimsenin fena bir söz söyleyeceğine ve hoşlanılmayan kötü bir iş yapacağına yorumlanır. Rüyada bir çalgı ile birlikte bir de zil çalındığının görülmesi; o bölgede oturan insanların üzerine gam ve musibet ineceğine, rüyasında bir zili kırdığını veya elinden attığını görmesi; o kimsenin yalan söyleyeceğine ve ardından da tevbe edeceğine işaret eder.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin demiştir ki: Zil çalmak; fena, mekruh (çirkin) bir habere, batıl (yanlış) ve yalan söze delalet eder. Zil çaldığını gören, kötü fiillerde bulunur, yalan söyler. Yanında zil çalındığını gören, bütün bunlara razı olur. Zilin başka bir çalgıyla beraber çalınması, o mekan halkı için büyük bir musibete işaret eder. Bir zili kıran yahut elinden atan, yalana tevbe eder.
Kirmani şöyle diyor: Zil çalması, dünya malı ile, zil çalmak ise, dünya için imtihana işarettir.
Ebu Said'ül Vaaz diyor ki: Zil övünmektir. Çalmak; dünya ile, çalmadan elinde görmek ise, malla tabir olunur.
Bazı yorumcular için zil çalmak, kötü değildir. Çünkü İbrahim (A.S.)ın harami kapısında zil çalmak adettir. Kalelerde bu adete uyulup, zil çalınır.
Cafer-i Sadık'a göre rüya şunların temsilcisidir: Mekruh (çirkin) haber, batıl kelam, dünya malı ve mal toplamak hususunda üzüntü.