Rüyada Tohum görmek

Rüyada Tohum görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Çocuğa, kendisinden faydalanılan kitaba, rızka ve şifaya; Verimsiz yerlere yahut bitmesi mümkün olmayar yerlere tohum ekmek israfa, Tohum ekmek genişliğe, rızka, ilme, güzel sanata, insanlarla iyi geçinmeye delalet eder.


Molla Cami: Rüyada tohum görmek, çocukla tabir edilir. İlaç cinsinden olan tohum ve hububat kitaplara işarettir. Rüyada görülen tohum salih nesle, salatalık, kabak ve kavun tohumu gam ve kedere ve şiddetin kalkmasına, ağrı ve hastalkların iyileşmesine işarettir. Patlıcan, pazı, soğan, karnabahar, lahana ve alabaşan tohumları, bunların ekinlerinden hasıl olacak rızka işarettir.Güzel kokulu otların, tohumu ise, hastalıklı kimseler için hastalıklarının iyileşmesine işarettir.


Diyanet: Rüyanızda bir tarlaya tohum ektiğinizi görmeniz; çok yakında bir erkek çocuğunuzun dünyaya geleceğine ve gelecekte bu çocuğun size çok faydasının dokunacağına yorumlanır. Rüyanızda tohum veya taneli hububatı bir değirmende öğüttüğünüzü görmeniz, sizin bir çok zahmetli ve sıkıntılı işlerin altında ezilerek ancak ekmek paranızı temin edeceğinize, rüyanızda bir tarlaya ekmiş olduğunuz tohumların bitip yeşerdiklerini görmeniz; eğer bekâr iseniz kısmetinizin açılarak yakın zamanda evleneceğinize ve her ne arzunuz varsa hepsinin teker teker gerçekleşeceğine işaret şeklinde tabir edilir.


Nablusi: Yere atılan her çekirdek, tohumdur. Rüyada tohum görmek, çocukla tabir edilir. İlaç cinsinden olan tohum ve hububat kendisinden zühd ve takva çıkarılan kitaplara delalet eder.
Rüyada görülen tohum salih nesle, salatalık, kabak ve kavun tohumu gam ve kedere ve şiddetin kalkmasma, ağrı ve hastalıkların iyileşmesine delalet»eder.
Patlıcan, pazı, soğan, karnabahar, lahana ve alabaşan tohumlan, bunların ekinlerinden hasıl olacak rızka delalet eder. Güzel kokulu otların, boğa yaprağı denilen otun tohumu ise, hastalıklı kimseler için hastalıklarının iyileşmesine delalet eder.


Seyyid Süleyman: Kirmani'ye göre tohum görmek; umumiyetle mal, kadın, evlat veya üzüntü ile tabir olunur.
Ebu Said'ül Vaaz demiştir ki: Gerek meyve, gerek sebze cinsinden yenen herhangi bir şeyin tohumu tatlı bir yiyeceğe aitse, hayır ve menfaate işarettir. Acı bir şeyin tohumunu görmek; devaya, bir rivayete göre hastalığa delalettir. Ekşi bir şeyin tohumu hastalığa bilhassa egzamaya işaret eder. Tuzlu bir yiyeceğin veya yemeği yapılmayan bir maddenin tohumu da rahatsızlık habercisidr.
Yenmeyen lakin ziraatte v.s.de faydalanılan bir şeyin tohumu ise hayır, menfaat, bereket ve kazançcla yorumlanır.
Bazıları ise herhangi bir tohum görmeyi yorgunluk ve meşakkatle, zahmetle ifade etmişlerdir. Tarlaya tohum eken, şeref ve makam sahibi olur.