Rüyada Terzi görmek

Rüyada Terzi görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Katibe, nikah kıyan memura, insanların arasını bulan kimseye, ülfet ve ünsiyete, hoş geçime delalet eder.


Molla Cami: Rüyada terzi görmek, ülfete ve insanların arasını ıslaha işarettir. Bazen terzi, katibe ve nikah kıyan kimseye işarettir. Terzi görmek, kendisinden geçen bir şeyi yerine getirmeye çalışan adama veya işlediği işten pişmanlıkduyan kimseye işarettir. Terzinin kendisi için bir şey dikmesi dininin güzelliğine işarettir. 1yi beceremediği halde bir şeyi diktiğim görse, toplanması mümkün olmayan dağınık ve müteferrik işleri bir araya toplamaya çalışır. Kadın için elbise diktiğini gören kimseye, sıkıntı isabeteder. Rüyada yırtık ve sökük terzi görmek, iyiliğe ve sevaba ya da hastalıklardan afiyet bulmaya işarettir.Bir kimse rüyada hanımın elbisesinin yırtılıp avret yerinin açıldığını görse ve kendisi oraya dikiş yamalayarak örtse, o kimse hanımına çirkin bir şey isnat eder, so a da ondan özür diter. Bir kimse rüyada kendi yırtık elbisesiniyamaladığını görse o kimse akrabalanna düşman olur ve hayırsız kimselerle arkadaşlık yapar. Bazı tabirciler, sökük ve yırtıcı dikmek günahtan dönmektir. Bazıları da mazlum ve hak sahibi ite helallaşmaksızın batıl birşey ile özür dilemektir, dediler.


Diyanet: Rüyanızda kendiniz için elbise veya çamaşır dikildiğini görmeniz; sizin kendinizi düzelteceğinize, rüyanızda dikiş diktiğinizi, fakat iyi dikemediğinizi görmeniz; sizin iki tarafı uzlaştıracağınıza, fakat bunu başaramayacağınıza, rüyanızda hanımınız için bir şey diktiğinizi görmeniz; sizin eziyet göreceğinize yorumlanır.


Nablusi: Rüyada terzi görmek, ülfete ve insanların arasını ıslaha delalet eder. Bazan terzi, katibe ve nikah kıyan kimseye delalet eder.
Terzi görmek, kendisinden geçen bir şeyi yerine getirmeye çalışan adama veya işlediği işten pişmanlık duyan kimseye delalet eder.
Terzinin kendisi için bir şey dikmesi dininin güzelliğine delalet eder.
İyi beceremediği halde bir şeyi diktiğini görse, toplanması mümkün olmayan dağmık ve müteferrik işleri bir araya toplamaya çalışır. Kadın için elbise diktiğini gören kimseye sıkıntı isabet eder.


Seyyid Süleyman: Rüyasında kendisi için elbise vb. diken, nefsini ıslah eder. Güzel dikiş dikemediğini gören, karışıklıkları düzeltmeye çalışır. Fakat, muvaffak olamaz. Karısı için bir şey diken, mihnet çeker.
Kirmani demiştir ki: Terzi; dağınık işleri düzelten, halkın arasını bulan bir adamla tabir olunur.