Rüyada Şeftali görmek

Rüyada Şeftali görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Tatlı şeftali yemek sevgi ve arsusunundan isteğine kavuşmaya, ekşi şeftali yemek korkuya; Şeftali ağacı zengin ve cömert insana, bu ağacın dibinden şeftali toplamak hasta bir kimseden mala nail olmaya; Şeftali bazen erkek kardeşe ve iyi arkadaşa delalet eder.


Molla Cami: Rüyada yediği şeftali eğer tatlı ise, şehvet ve arzusundan istedigine nail olur. Eğer ekşi ve acı ise korkuya düşer. Şeftali ağacı, zengin, büyük, halka yardımda bulunan, şecaatlı, sıkıntı anında sebatlı bir kimseye işarettir.Mevsimsiz görülen şeftali, hastalıktır. Şeftali ağacının dibine düşmüş şeftaliyi topladığını gören kimse, çok hasta bir adamdan mala nail olur.Rüyada görülen şeftali hayırdan geçen şeylerin yeniden iadesiyle müjdelenmeye ve geçmiş şerrin yeniden dönmesine işarettir.Şeftali, erkek kardeşe ve güzel arkadaşa işarettir.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında sarı bir şeftali görmesi; o kişinin bir hastalığa yakalanacağına delalet eder. Bir kimsenin rüyasında, vaktinde şeftali yediğini görmesi; o kimsenin bir tüccardan istifade edeceğine yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında bir ağaçtan şeftali kopardığını görmesi; o kimsenin bir yerlerden menfaat göreceğine, bir kişinin rüyasında bir şeftali ağacı görmesi; o kimsenin herhangi bir kişi ile tartışmayı sevmediğine, kendi halinde herkesle iyi geçinmeyi arzu ettiğine ve her şeyden de çabuk usandığına işaret eder.


Nablusi: Rüyada yediği şeftali eğer tatlı ise, şehvet ve arzusundan istediğine nail olur. Eğer ekşi ve acı ise korkuya düşer. Şeftali ağacı, zengin, büyük, halka yardımda bulunan, şecaatlı, sıkıntı anında sebatlı ve yiğitlik zamanında da mal biriktirip gençliğinde ölen kimseye delalet eder.
Mevsimsiz görülen şeftali, şiddetli hastalıktır.
Şeftali ağacmın dibine düşmüş şeftaliyi topladığını gören kimse, çok hasta bir adamdan mala nail olur.
Şeftalinin yerini tutan başka benzerlerini mevsiminde görmek, lezzet ve hileye delalet eder. Mevsimsiz görülmeleri ise şiddet ve me-şakkata ve batıl şeye delalet eder.
Rüyada görülen şeftali hayırdan geçen şeylerin yeniden iadesiyle müjdelenmeye ve geçmiş şerrin yeniden dönmesine delalet eder.
Şeftali, erkek kardeşe ve güzel arkadaşa delalet eder.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin demiştir ki: Mevsimi haricinde ve sarı renkte şeftali görmek; hastalığa delalettir. Mevsiminde ise, hastalık çabuk düzelir. Zamanında olmak şartiyle yeşil ve beyaz renkte şeftali görmek; hayır ve menfaattir. Meyveyi dalından koparmak, bir tüccardan fayda görmeye işaret eder. Kirmani'nin yorumu da böyledir.
Cafer-i Sadık rüyayı şunlarla ifade ediyor: Hizmetkar, mal ve garip bir adamdan menfaat. Ekşi şeftali; üzüntü, tatlısı ise; dindar birinden faydadır.
Ebu Said'ül Vaaz şöyle diyor: Ağaçtan şeftali topladığını gören, süslü bir adamdan mal kazanır. Şeftali gören, arzusuna nail olur.