Rüyada Nergis görmek

Rüyada Nergis görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Kadına, sevinç ve sürura, altın ve gümüş cinsinden olan mala; Nergis çiçeğinden taç giydiğini görmek kısa sürecek evliliğe yahut bu tacı başında gören kimsenin eşinin vefat etmesine, Bahçe yahut saksıdaki nergis çiçeği uzun ömürlü çocuğa, bu çiçeği kesillmiş görmek çocuğun vefat etmesine delalet eder.


Molla Cami: Rüyada görülen nergis, kadına işarettir. Bundan dolayı rüyada başında birkaç tane nergis bulunduğunu gören kimse, devam etmeyecek bir evliliğe, bahçelerdeki nergis görmek ise, uzun ömürlü bir çocuQa, onu kesilmiş görmek, çocuğun ölmesine işarettir.Bazı tabirciler, rüyada nergis gören kimse, sevince erişir. Bazıları da nergis altın ve gümüş cinsinden olan maldır. Nergisin şansı altın para ve beyazı gümüş paradır, şeklinde yorumlamışlardır.Bir kadın rüyada üzerinde nergisten taç bulunduğunu görse, o kadın devam etmeyecek bir evlilikte bulunur. Eğer o kadın evli ise kocasının onu boşayacağına veya kocasının öleceğine işarettir.


Diyanet: Rüyada nergis görülmesi değişik şekillerde yorumlanmaktadır. Danyal (a.s.)'ın yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında bir nergis görmesi; o kimsenin zarif ve güzel bir gençle (güzel bir kızla) evleneceğine işaret eder. İbn-i Sîrîn'in yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında nergis görmesi; o kimsenin tatlı dilli, sevecen ve güzel yüzlü bir hanımla tanışıp onunla anlaşacağına yorumlanır. Câbiru'l-Mağribî'nin yorumuna göre: Rüyada nergis görülmesi sadık bir dosta yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında nergis kokladığım görmesi; o kimsenin hayırlı bir haber ve güzel bir hediye alacağına, kişinin rüyasında yerde bitmiş nergis görmesi; o kimsenin birçok evladı olacağına işaret eder.


Nablusi: Rüyada görülen nergis çiçeği, kadına delalet eder. Bundan dolayı rüyada başında birkaç tane nergis çiçeği bulunduğunu gören kimse, devam etmeyecek bir evliliğe, bahçelerdeki nergis çiçeğini görmek ise, uzun ömürlü bir çocuğa, onu kesilmiş görmek, çocuğun ölmesine delalet eder.
Bazı tabirciler, rüyada nergis çiçeğini gören kimse, sevince erişir, dediler. Baziları da nergis çiçeği altın ve gümüş cinsinden olan maldır. Nergis çiçeğinin sarısı altın para ve beyazı gümüş paradır, dediler.
Bir kadın rüyada başı üzerinde nergisten tac bulunduğunu" görse, o kadın devan etmeyecek bir evlilikte bulunur. Eğer o kadın evli ise kocasının onu boşayacağına veya kocasının öleceğine delalet eder.


Seyyid Süleyman: Danyal (A.S.) ve İbn-i Şirin (R.A.) nergisi; güzel, zarif, olgun ve hoşsohbet bir erkekle veya kadınla yorumluyorlar.
Cabir'ül Mağribi, "Akrabasından birine nergis veren, onun bekasını sağlar. Nergis güzel bir şeye delildir" diyor. (Beka devamlılık demektir)
Cafer-i Sadık'a göre, nergis; sadık dosttur. Rüyada nergis koklayan; ihsanı ve hayrıyla meşhur olur. Yerde çok sayıda nergis görenin, çok evladı olur.
Ebu Said'ül Vaaz demiştir ki: Bir kadın, tabircilerden İhvaz'ın yanına gelmiş, rüyasında kocasının kendisine nergis, ortağına as çiçeği verdiğini beyan ederek bunun yorumlanmasını istemiş. İhvaz kadına, kocasının kendisini boşayacağını, ortağını ise alıkoyacağını söylemiştir. Bunu duyan "mütevekkil" tabiri beğenmiş ve ona ihsanda bulunmuştur.
Bazılarına göre, bir tabak içinde nergis görmek, güzel bir kadına malik olmaktır. Evli bir kadın rüyasında nergis görürse ya kocası vefat eder yahut ayrılırlar.
Bazı tabirciler ise, nergisin sarı rengini, diyanetle, beyazını ise, parayla ifade ediyorlar. Bundan başka nergis gören kadın, evlenir. Fakat, evliliği devam etmez. Bir kısım tabirci ise, nergisin mutlaka sevince delalet ettiğini söylemişlerdir.
İbn-i Kesir şöyle diyor: Rüyasında saksı üzerinde gördüğü nergise hayran olup Cenab-ı Hakk'ın büyüklüğünü düşünen, affa mazhar olur.