Rüyada Necaset görmek

Rüyada Necaset görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya:

 • Bir yerine bulaşmayan pislik mal ve dünyalığa,
 • Üzerine insan necaseti bulaştığını görmek korku ve hastalığa,
 • Üzerine bulaşan necaseti yıkadığını görmek borcunu ödemeye, emaneti iade etmeye;
 • İstinca ve istibra ( büyük ve küçük abdestin sonunda gerekli temizliği) yapmak borç, emanet ve şahitlikten dolayı içinde bulunduğu sorumluluk halinden kurtulmaya;
 • Büyük abdestini yapmak ihtiyaçları için mal ve para harcamaya,
 • İshal olduğunu görmek israf ve bundan dolayı sıkıntıya düşmeye;
 • Birikmiş necaset görmek mal ve dünyalığa delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Abdest Bozmak, Gübre.)


  Molla Cami: Üzerinde emanet veya şahitlik yahut borç vesair şeyler gibi yerine getirmediğinden dolayı günahkar olmasını mucip olarak bir şey bulunan kimse rüyada üzerinde necaset olduğunu görse ve necaseti yıkayıp abdest aldıysa, o kimse emaneti sahibine verir veya borcunu öder veya şahitlikyaparak günahtan çıkmasına işarettir. Eğer abdest almayıp ancak istinca yapıp necaseti yıkadıysa. o kimse emaneti vermeğe, borcunu ödemeğe ve şahitliği yapmaya çalışıp ve ihtimam göstermiş olmasıyla günahtan çıkmasına ve bu durumda borç, emanet veya şahitlik onun uhdesinde günahsız kalmış olmasına işarettir.


  Diyanet: Bir kimsenin rüyasında büyük abdestini yaptığını görmesi; o kimsenin sağlığı ve geçimi için parasını harcayacağına, eğer ishal olduğunu görürse; parasını daha da çok harcayacağına, kişinin rüyasında kendisini büyük abdestini bozmuş olduğunu görmesi; eğer halkın da kendisini gördüğünü anlarsa; o kimsenin ağzından çıkacak kötü sözlere dikkat etmesi gerektiğine yorumlanır. Rüyada necasetin insan vücudundan dışarı çıktığının görülmesi; günah ve kusurların affına, içteki hastalıkların dışarı atılmasına veya yok olmasına işaret eder.


  Nablusi: Üzerinde emanet veya şahitlik yahut borç ve-sair şeyler gibi yerine getirmediğinden dolayı günahkar olmasını mucip olarak bir şey bulunan kimse rüyada üzerinde necaset olduğunu görse ve necaseti yıkayıp abdest aldıysa, o kimse emaneti verir veya borcunu öder veya şahitlik yaparak günahtan çıkmasına delalet eder.
  Eğer abdest almayıp ancak istinca yapıp necaseti yıkadıysa, o kimse emaneti vermeğe, borcunu ödemeğe ve şahitliği yapmaya çalışıp ve ihtimam göstermiş olmasıyla günahtan çıkmasına ve bu durumda borç, emanet veya şahitlik onun uhdesinde günahsız kalmış olmasına delalet eder.


  Seyyid Süleyman: Bkz. Pislik.

 •