Rüyada Menekşe görmek

Rüyada Menekşe görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Güzel fakat nazlı kadına, ülfet ve muhabbete, Menekşeyi yerden almak bir kadını öpmeye delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Çiçek.)


Molla Cami: Rüyada menekşe çiçeği görmek, emsali arasında üstün ahlaklı birisine işarettir. Bazıları da menekşe, güzel bir kadındır, dediler. Menekşe ve ona benzer güzel kokulu şeyler, sebatı az olan bir hanıma veya ömrü kısa ya da hastalıklı bir çocuğa işarettir. Menekşeyi, gülden bir şey ile beraber görse, ülfet ve muhabbete işarettir.


Nablusi: Rüyada menekşe çiçeği görmek, emsali arasında üstün ahlaklı bir cariyeye delalet eder. Bir kimse menekşe çiçeğini yerden kaldırsa, güzel bir cariyeyi öper. Bazıları da menekşe, güzel bir kadındır, dediler. Menekşe ve ona benzer güzel kokulu şeyler, sebatı az olan bir hanıma,veya ömrü kısa ya da hastalıklı bir çocuğa delalet eder. Mertekşeyi, gülden bir şey ile beraber görse, ülfet ve muhabbete delalet eder.


Seyyid Süleyman: Mevsiminde menekşe görmek; bir kadından menfaat sağlamak ve evlat sahibi olmaktır. Menekşeyi koparılmış görmek; iyi değildir.
Kirmani'ye göre, bir kadının menekşe koparıp kocasına vermesi; boşanmalarına işarettir. Kendisine bir menekşe verildiğini gören, etrafındakilerden ayrılır. Menekşeyi kölesine verse, o köle kaçar.
Cabir'ül Mağribi demiştir ki: Yerde ekili menekşe görmek; fena huylu bir cariyeye işarettir.
Ebu Said'ül Vaaz da menekşe'yi; cariyeyle, toplamayı; ona yakın olmakla tabir ediyor.