Rüyada Marangoz görmek

Rüyada Marangoz görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: İnsanlara edep öğreten, eğitim ve öğretim ehli; insanların terbiyesi ile meşgul, bid'atçıları sağlam delillerle susturan kimseye delalet eder. ( Marangozun tabiri, yaptığı şeyle alakalı olduğundan, ayrıca o maddeye bakılmalıdır. Mesela kapı yapıyorsa, 'KKapı' maddesine bakılmalıdır.) (Ayrıca Bakınız; Mobilyacı.)


Molla Cami: Rüyada marangoz görmek, halkı terbiye eden bir kimseye işarettir. Marangoz görmek, münafıkları men etmek vacip olan şeylerle onları susturmaya işarettir. Gemi marangozu, yolculuğa, su değirmeni marangozu düşmanlıklara, kapı ve pencere marangozu zevce ve çocuklara, çiftçilik aletleri yapan marangozu görmek de, çiftçilik yapmaya işarettir.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında bir marangoz atölyesi görmesi; o kimsenin çok kâr getiren işlere girişeceğine, kişinin rüyasında marangozluk yaptığını görmesi; o kimsenin taşınması zevk ve heyecan veren birtakım yükler altına gireceğine yorumlanır. Bir başka yoruma göre rüyada marangoz görülmesi; halka bilgi ve terbiye öğreten bir erkek olarak tabir olunur. Halkın bozuk olan işlerini düzeltmeye çalışan, halkın idaresiyle uğraşan makam ve mevki sahibi bir erkeğe işaret eder. Bir yoruma göre de mahallede bulunan herhangi bir okulun öğretmenine delalet eder.


Nablusi: Rüyada marangoz görmek, halkı terbiye eden bir kimseye delalet eder. Çünkü marangoz ağaçları yontar ve düzeltip ıslah ederek onlara hayırlı şeyleri öğretir.
Terbiye, çocuklar için terbiyeci gibidir. Çünkü edeb, kendisiyle sıfatlanan kimseyi kötü şeyleri icabettirecek ve ar olacak şeylerden muhafaza ettiği cihetle çocukların daima terbiye üzerinde bulunması her zaman terbiyeciyle bulunması gibidir.
Marangoz görmek, münafıkları men etmek vacip olan şeylerle onları susturmaya delalet eder. Gemi marangozu, yolculuğa, kanalların marangozu, faydalara ve emlaktan kar ve ticaret görmeye, su değirmeni marangozu, şer ve düşmanlıklara kilit ve kapıların marangozu, zevce ve çocuklara, çiftçilik aletleri yapan marangozu görmek de, çiftçilik yapmaya delalet eder.


Seyyid Süleyman: Bkz. Doğramacı.