Rüyada Kefen görmek

Rüyada Kefen görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Ölüler gibi kefene sarılmak vefat etmeye, kefen baş ya da bacaklarını örtmemişse dinindeki bozukluğa, Kefen görmek tövbe etmeye, ayıp yerlerini örtmeye, işlerini gizli tutmaya, Kefen giymek, zina yapma teklifini reddetmeye ya da bekar için dengi olmayan bir kadınla evlenmeye; Kefen soymak antikaya yahut gizli şeylere ilgi duymaya, Kefen soyucu unutulmuş şeyleri araştırıp bulmaya çalışan kötü niyetli kimseye; aşırı meraklı, her yere girip çıkan alçak tabiatlı kimseye delalet eder.


Molla Cami: Rüyada kefen görmek, avret mahallini örtmeğe işarettir. Bazen bu rüya işlerini gizli tutmaya veya bekar için emsali olmayan bir kimseyle evlenmeye işarettir. Rüyada kefen giydiğini gören kimse, zina yapmaya çağrılır. Ancakbunu kabul etmez. Rüyada ölülerin kefene sarıldığı gibi kefene sarıldığını gören kimsenin, öleceğine işarettir. Eğer kefen başını ve ayağını örtmemiş ise, o kimsenin dinindeki bozukluğaİşarettir. Rüyada ölü üzerinde kefenin az görülmesi, rüya sahibinin tövbe etmeye yaklaşmasına ve ölü üzerinde kefenin çok görülmesi, rüya sahibinin tövbe etmekten çok uzak bulunmasına işarettir.


Nablusi: Rüyada kefen görmek, avret mahallini örtmeğe delalet eder. Bazan bu rüya işlerini gizli tutmaya veya bekar için emsali olmayan bir kimseyle evlenmeye delalet eder. Rüyada kefen giydiğini gören kimse, zina yapmaya çağrılır. Ancak bunu kabul etmez.
Rüyada ölülerin kefene sarıldığı gibi kefene sarıldığını gören kimsenin, öleceğine delalet eder. Eğer kefen başını ve ayağım örtmemiş ise, o kimsenin dinindeki bozukluğa delalet eder. Rüyada ölü üzerinde kefenin az görülmesi, rüya sahibinin tevbe etmeye yaklaşmasına ve ölü üzerinde kefenin çok görülmesi, rüya sahibinin tevbe etmekten çok uzak bulunmasına delalet eder.


Seyyid Süleyman: Rüyasında bir ölüye kefen yaptığını gören, o mevta (ölü) için hayırda bulunur. Diri bir insana kefen hazırlayan rüya sahibi, zengin olur. Meçhul biri için kefen yapmak; hayra yorulmaz. Vefat etmiş bir kimsenin kefenini çıkaran, onun yoluna gider. Ölünün kefenini alan rüya sahibi dindarsa, ya garip bir ilimle meşgul olur yahut haram mal kazanır. Şayet rüyayı gören dinden uzak yaşıyorsa; bu hali devam eder. Karışıklık çıkaran gammaz bir insan olur.
Ebu Said'ül Vaaz demiştir ki: Bir diri erkeğin, rüyada kefen giymesi, zina ile yorumlanır. Kefeni tamamıyla giymemişse, zinaya davet edilir. Fakat, o buna uymaz. Kefenin kısa olması, tevbeye yakınlıktır. Uzunu ise, bunun tersidir. Rüyasında kefenler biçtiğini gören, hayır işler. Kefeni arayıp bulamamak; iyi değildir. Yanına kefen giymiş bir adamın geldiğini görmek; ni'met husulüne yani mala işarettir. Bir ölü gibi kefene sarıldığını, ayaklarının ve başının bağlı olduğunu gören, vefat eder. Değilse işleri bozulur.
Bazı tabirciler demişlerdir ki: Ölünün kefenlendiği sırada, kefenini büyük ve geniş görmek; iyidir. Aksi hayra yorulmaz. Rüyada kefen sattığını gören, ölülere rahmet okur. Birçok kefen topladığını gören, değişik ilimlere nail olur. Kefen dağıtan; herkese iyilik eder.