Rüyada Karanlık görmek

Rüyada Karanlık görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Zulmete, sapıklık ve zulmetmeye, sevginin galip gelmesine, fısıldaşmaya, bazı hususları gizlemeye, karanlıktan aydınlığa çıkmak küfür ehli için hidayete, günahkar için tövbeye delalet eder.


Molla Cami: Rüyada görülen karanlık, sapıklık ve hayrettir. Bundan dolayı rüyada karanlıktan aydınlığa çıktığını gören kimse, kafir ise, Müslüman günahkar ise, tövbe eder. Hapis ise, hapislikten kurtulur. Karanlık zulme de işarettir. Bu sebepten bir kimse karanlık bir yere girdiğini görse, zalim olmasına işarettir. Karanlık görmek, göz ve kalbinin kararmasına ve halktan gizlemek istediği şeyi gizlemeye işarettir.


Diyanet: Rüyada karanlık görülmesi sapıklıkla yorumlanır. Kimsenin rüyasında karanlık bir yerin ani olarak aydınlandığını ya kendisinin karanlık bir yerden aydınlığa çıktığını görmesi; o kimin eğer günahları varsa bunlara tövbe edeceğine, eğer tutuklu ise tahliye edileceğine, eğer hasta ise şifa bulacağına ve eğer bir kimseye borcu varsa onu ödeme imkanı bulacağına işaret eder.


Nablusi: Rüyada görülen karanlık, sapıklık ve hayrettir. Bundan dolayı, rüyada karanlıktan aydınlığa çıktığını gören kimse, kafir ise, Müslüman; günahkar ise, tevbe eder. Hapis ise, hapislikten kurtulur.
Karanlık zulme de delalet eder. Bu sebepten bir kimse karanlık bir yere girdiğini görse, zalim olmasına delalet eder. Karanlık görmek, göz ve kalbinin kararmasına ve halktan gizlemek istediği şeyi gizlemeye delalet eder. Bazan da karanlık «Sevda'nın galip gelmesine, geceleri hikaye söylemeye, birisiyle fısıldaşmaya ve bu durumu diğer şeylere tercih etmeye», bazan da safraya delalet eder.


Seyyid Süleyman: Cafer-i Sadık buyurmuştur ki: Karanlık şunların temsilcisidir; küfür, şaşkınlık, işlerde güçlük, talihsizlik, günah ve dalalet. Karanlıktan aydınlığa çıkan, dindar fakat fakirse, zengin olur. Kafir veya günahkarsa hidayet bulur.
İçinde bulunduğu karanlığın birdenbire aydınlandığını gören, üzüntüden kurtulur, zalimse insafa gelir. Karanlıktayken aydınlığa giren, lakin ardından yine karanlık içinde kalan, Allah korusun münafık(*) olur. Ayrıca Bkz. Gece.