Rüyada Kalkan görmek

Rüyada Kalkan görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Kişiyi maddi ve manevi zararlara karşı koruyan tedbirlere ve oruca, Kalkan, kadın için kocasına, kocası için kadına, Kalkan imal eden kimseyi görmek, orduyu savaşa teşvik eden komutan yahut devlet başkanına delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Zırh.)


Molla Cami: Rüyada kalkan görmek, oruca işarettir. Nitekim Peygamberimiz "Oruç kalkandır" buyurmuştur. Bazen kalkan, delil ve hüccetle galebe eden dosta işarettir. Kalkan ile beraber diğer silahların da olduğunu görmek, o kimsenin üzerine düşmanlarının gelemeyeceği ve mukabele edemeyeceklerine işarettir. Sanatçı veya tüccar, emtia ve kumaşlarının veya dükkan yahut da işçilerinin yanına bir kalkan konulduğunu görse, o kimsenin çok yemin ederek malına kıymet ve revaç kazandırmasına işarettir. Kalkan gören kimsenin bir çocuğu varsa o çocuk o kimsenin hertürlü nafakasını temin ve onu kötülüklerden ve yaramazlıklardan korur. Rüyada kalkanla kendisini muhafaza ettiğini gören kimse, kuvvetli bir kimseye iltica eder ve onun sayesinde düşmana baş eğmez. Rüyada görülen kalkanın kıymetli olması zengin ve güzel bir kadına, kıymetsiz ise, çirkin bir kadına işarettir. insanın rüyada gördüğü kalkan, ihtiyatla beraber zırhın işaret ettiği şeydir. Bir kalkan satın aldığını gören kimse, bir kadına rastlar. Bazen de kalkan, kişiyi korktuğu şeyden korur.


Diyanet: Rüyada kalkan görülmesi; kişiyi zarar ve ziyandan koruyan ve muhafaza eden kalkan, örtü vs. gibi şeylere yorumlanır. Rüyada kalkan görülmesi oruca da yorumlanır. Çünkü Hz. Peygamber (as. ) "Oruç kalkandır" buyurmuştur. Rüyada kalkan görülmesi renklerine göre de tabir edilir. Bir kişinin rüyasında beyaz kalkan görmesi; din ve kıymetli erkeğe, yeşil kalkan görmesi; takva sahibi erkeğe, kırmızı kalkan görmesi; oyun oynayan neşeli erkeğe, siyah kalkan görmesi; mal sahibi ve büyük kimseye, renkleri karışık kalkan ise karışık bir kişiye işaret eder. Bir kimsenin rüyasında kendisini kalkanla koruduğunu görmesi; o kimsenin kuvvetli bir kimseye sığınarak onun sayesinde düşmanlarının şerrinden emin olacağına işaret eder. Rüyada kıymetli bir kalkan görülmesi zengin ve güzel bir kadına, kıymetsiz bir kalkan görülmesi ise çirkin bir kadına delalet eder.


Nablusi: Rüyada kalkan, kişiyi zarar ve ziyandan koruyan ve muhafaza eden kalkan, örtü v.s. gibi şeylere delalet eder. Kalkan oruca da delalet eder. Nitekim Peygamberimiz «Oruç kalkandır» buyurmuştur. Bazan kalkan, delil ve hüccetle galebe eden dosta delalet eder.
Beyaz kalkan, din ve kıymetli erkeğe, yeşil kalkan, takva sahibi erkeğe, kırmızı kalkan, oyun oynayan ve neşeli erkeğe, siyah kalkan mal sahibi ve büyük kimseye, karışık renkli kalkan ise karışık bir kimseye delalet eder.
Kalkan ile beraber diğer silahların da olduğunu görmek, o kimsenin üzerine düşmanlarının gelemeyeceği ve mukabele edemeyeceklerine delalet eder.
Sanatçı veya tüccar, emtia ve kumaşlarının veya dükkan yahut da işçilerinin yanma bir kalkan konulduğunu görse, o kimsenin çok yemin ederek malına kıymet ve revaç kazandırmak, yeminini malına kalkan edinmesine delalet eder.
Kalkan gören kimsenin bir çocuğu varsa o çocuk o kimsenin her türlü nafakasını temin ve onu kötülüklerden ve yaramazlıklardan korur.
Rüyada kalkanla kendisini muhafaza ettiğini gören kimse, kuvvetli bir kimseye iltica eder ve onun sayesinde düşmana baş eğmez.
Rüyada görülen kalkanın kıymetli olması zengin ve güzel bir kadına, kıymetsizi ise, çirkin bir kadına delalet eder.


Seyyid Süleyman: Silahlı olarak siperde bulunduğunu veya elinde kalkan olduğunu görenin, kendisini muhafaza eden bir kimsesi vardır. Silahı yoksa yahut kalkanlı ie etrafındakileri kötü işlerden koruyan itibarlı bir şahısla dost olur.
Kirmani demiştir ki: Kendisini bir kalkanla veya siperle koruduğunu gören, korktuğu şeyden emin olur. Elinde yalnız bir kalkan bulunduğunu ve ona dayandığnı gören sadık bir dostuna dayanır.
Ebu Said'ül Vaaz'a göre demirden siper ve kalkan; çok cesur bir adamdır.
Cafer-i Sadık ise bu rüyayı, şunlarla tabir ediyor: Kardeş, dost, kuvvet, evlat, emniyet, ve sığınılacak, dayanılacak yer.