Rüyada İyilik görmek

Rüyada İyilik görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya:


Diyanet: Rüyada iyilik yapıldığının görülmesi hayra yorumlanır Rüyada bir düşmana iyilik yapıldığının görülmesi; rüya sahibinin çok hayır kazanacağına, zafere ve üstünlüğe erişeceğine delalet eder. Bazı yorumculara göre: Bir kimsenin rüyasında iyilik ettiğini görmesi; o kimsenin iyi kalpli birisi olduğuna, dînî yönünün kuvvetliliğine ve âhiret azabından kurtulacağına yorumlanır.


Nablusi: Rüyada iyilik yaptığını gören kimse, kötülüklerden tevbe eder. Yahut aile ve akrabalarını ziyaret ya da yoksul ve fakirlere sadaka verir.
Allah-ü Teala'ya dua ve niyazda bulunduğunu gören kimse Cehennemden kurtulur. Üzüntü ve keder içerisinde bulunan bir şehir halkını, yoksul ve fakirleri yedirdiklerini, yahut güzel amel işlediklerini, yahut ibadet ettiklerini veya Allah'ı (C.C.)'nı zikredip namaz kıldıklarını görse, Allah-u Teala onları üzüntü ve kederlerinden halas eder.
Rüyada iyilikte bulunmak, zalimlerin işten alınıp, adil kimselerin tayin edilmesine delalet eder.


Seyyid Süleyman: Rüyada bilhassa düşmana iyilik etmek; çok iyidir. Zafere işarettir. Bazılarına göre, iyilik eden; büyük makam sahibi olur. Dini kuvvetlenir. Ahiret azabından kurtulur. Allah'ın birliğine halisane inanır. Müslüman olarak göçer. Cennet-i Ala'ya girer.