Rüyada İsrafil (a.s.) görmek

Rüyada İsrafil (a.s.) görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Dört büyük melekten İsrafil Aleyhisselamı görmek hayırlı haber almaya, kazançlı bir işe başlamaya, kazançlı yolculuğa, Onun Sur'a üflediğini ve yalnız kendisinin duyduğunu görmek vefat etmeye, Bu suru görmek büyük olayların meydana gelmesine, Birinci surru işitmek salih kimselerin kurtuluşuna, zalim, kafir ve iki yüzlülerin helakine, İkinci suru işitmek geçiminin devam etmesine, gizli tutulan şeylerin açığa çıkmasına, İsrafil Aleyhisselamın üflediği surunu bir bölgedeki herkesin duyduğunu görmek, zalimlerin helak olmasıyla orada adaletin tekrar sağlanmasına, mazlumların ve iyi insanların kurtulmasına delalet eder.


Diyanet: Rüyanızda İsrafil (a.s.)'m sur'a üflediğini ve bunu da ancak sizin duyduğunuzu görmeniz; vefat edeceğinize, o bölge halkının sur'u işittiklerini zannetse, o bölgede ölümün çoğalacağına, bazı tabircilere göre zulümden sonra o bölgede adaletin hâkim olacağına ve zâlimlerin helak olacaklarına yorumlanır. Rüyada İsrafil (a.s.)'ı görmek; askeri silâhlandırmaya ve hazırlamaya, yorucu bir yolculuğa, korkuya ve telâşa kapılmaya işaretle tabir olunmaktadır.


Nablusi: Bir kimse rüyada İsrafil (A.S.)'ın sur'a üflediğini ve bunu da ancak kendisinin işittiğini görse, vefat eder. O bölge halkının hepsinin sur'u işittiklerini zannetse, o bölgede ölüm çoğalır. Bazı tabirciler, «zulümden sonra bölgede adaletin kaim olmasına ve zalimlerin helak olmasına delalet eder», demişlerdir.
Rüyada İsrafil (A.S.)'ı görmek, askeri silahlandırmaya, hazırlamaya, meşakkatli yolculuğa, korkuya ve telaşa delalet eder. Kaybolmuş bir şeyin bulunmasına, borcun ödenmesine, yaptığının karşılığını görmeye ve hamile olan hanımın çocuk düşürmesine delalet eder. İsrafil (A.S.)'ı görmek, harap bir yerin tamir edilmesine alamettir.
Bazı tabirciler, birinci sur'u görmek veba hastalığına, ikinci sur ise, hayata, taun ve vebanın kalkmasına işarettir, demişlerdir.


Seyyid Süleyman: İsrafil (A.S.)ı görmek; hayırlı bir haber almaya işarettir. Rüya sahibi, kazançlı bir yolculuğa çıkar. Menfaatli bir işin müjdesini alır.