Rüyada İsmail (a.s.) görmek

Rüyada İsmail (a.s.) görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: İnsanların dünya ve ahiret işlerini üstlenmek gayesiyle hakkı tutan bir siyaset izlemeye ve bu amaç için öne geçmeye, reislik ve etkili söz söylemeye; cami, mescid ve benzeri dini kurumların yapımına yardımcı olmaya, Allah'a -c.c.- güzel bir teslimiyetlee kulluk yapmaya, Onu görmek, babasına kefil ve yardımcı bir oğul evladına delalet eder.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında İsmail (a.s.)'ı görmesi; o kimsenin fesahat (güzel konuşma) ve başkanlığa nail olur. Allah için camı ve mescid yaptırır, bazen de rüyada İsmail (a.s.)ı görmek; verilen sözün yerine getirileceğine, bazı tabircilere göre de kişinin rüyada İsmail (a.s.)'ı görmesi; o kimsenin siyasete atılacağına işaret şeklinde tabir olunur.


Nablusi: O'nu rüyada gören kimse fesahat ve reisliğe nail olur. Allah için cami ve mescid yaptırır. Bazen de O'nu görmek, rüya sahibi için birisi tarafından yapılan va'din yerine getirilmesidir.
Bazı tabirciler, İsmail (A.S.)'ı gören kimse siyasete atılır, demişlerdir. Yahut, mescid yapılmasına yardımcı olur. Bazı tabirciler ise Hz. İsmail (A.S)'ı görmek, babası tarafından o kimseye üzüntü erişip, sonra Allah bu işi o kimseye kolaylaştırır, demişlerdir.


Seyyid Süleyman: İsmail (A.S.)ı görenin kadri yüce olur. İhtiyaçtan kurtulur. Muradı yerine gelir. Bir kavle göre sadık bir insanla karşılaşır. O insan rüya sahibine verdiği sözü yerine getirir.