Rüyada Haşr Suresi görmek

Rüyada Haşr Suresi görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

Molla Cami: Rüyada Haşr süresini veya ondan bir parçayı okuduğunu veyakendi üzerine okunduğunu görmek, rüya sahibinin kıyamet gününde takva sahibi kimselerle haşrolmasına işarettir.


Diyanet: İbn-i Sîrîn'in yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında Haşr Sûresi'ni okuduğunu veya okuyan birisinden dinlediğim görmesi; o kimsenin her zaman ilim adamları ile birlikte olacağına, kötü insanların saldırılarına maruz kalacağına, onlardan eziyet göreceğine, yolculuk yapacağına, düşmanlarına galip geleceğine, Allah'ın onu sevaba, hayra eriştireceğine ve o kimsenin âhiretinin de hayırlı olacagına delalet eder.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin'in beyanına göre, rüyasında bu Sureyi kısmen veya tamamen okuyan yahut okunduğunu gören; kıyamet gününde, halifeler ve salihler arasında olur.
Kirmani diyor ki: Aşağılık insanlar yüzünden eziyet çeker, incinir, gamdan kurtulup, selamete erer, yolculuk eder.
Cafer-i Sadık buyuruyor ki: Düşmanına karşı galip gelir, onu kahreder.
Abdulgani diyor ki: Allah-ü Teala Hazretleri rüya sahibine sevap ihsan eder. Onu kıyamet gününde günahsızlarla beraber diriltir.
İbn-i Kesir şöyle diyor: Dünya fesadından uzak olup sıkıntıdan kurtulur. Yolcuysa evine selametle döner.
İbn-i Fuzale'ye göre, Allah'ın yardımıyla düşmanını yener. Kıyamet gününde azap çekmez. Dünyada malı ve ni'meti çok olur.