Rüyada Gerinmek görmek

Rüyada Gerinmek görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Tembellik ve uyuşukluğa, kibir ve gurura delalet eder.


Molla Cami: Rüyada gerinmek, bir işte usanmağa, tenbelliğe işaret eder. Rüyada ölünün gerinmesi, o ölünün azabının evlad ve geri kalanlarına ait olmasına işaret eder. Gerinmek, bazen meşakkatten so a rahatlığa işaret eder.Gerinen hasta ise ondan korkulur, sağlam ise hasta olur.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında gerindiğini görmesi; o kişinin bir işten usandığına ve tembel bir kimse olduğuna işaret eder. Gerinmek bazen de meşakkatten sonra rahatlığa, gerinen kişi hasta ise; öleceğine, sağlam ise ve özellikle de gerinme esnasında esniyorsa; hasta olacağına işaret eder.


Nablusi: Rüyada gerinmek, bir işte usanmaya, tembelliğe delâlet eder. Bir kimse aç adamlar gibi gerindiğini görse, içlerinde müstakil olarak hareket etmeye ve zalim olmasına delâlet eder. Rüyada ölünün gerinmesi, o ölünün azabının evlâd ve geri kalanlarına ait olmasına delâlet eder.
Gerinmek, Allah-ü Tealâ Hazretlerinin «İşte o, (Peygamberi ve (Kur'ân'ı) tasdik etmemiş, namaz da kılmamış fakat (üstelik Kur'-ân'ı) yalanlamış (imana) arkasını dönmüş sonra da çalım sata sata yürüyerek ehline gitmişti» (Sûre-i Kıyame, âyet 31-33.) mealindeki âyet gereğince kibirlenmeye, böbürlenmeye ve dinsizliğe delâlet eder.
Gerinmek, bazan meşakkatten sonra rahatlığa delâlet eder. Gerinen hasta ise ondan korkulur, sağlam ise hasta olur, özellikle gerindiği vakit esniyorsa.