Rüyada Esans görmek

Rüyada Esans görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Bakınız; Güzel Koku.


Molla Cami: Rüyada esans görmek, mala işarettir. Bazı tabirciler de İzzet, şeref ve ululuğa erişmeye işarettir, dediler.Güzel koku süründüğünü gören kimse, iki kişi tarafından övülür. Bazen de bu rüya o kimsenin hac etmesine ve bir erkek çocugunun olmasına işaret eder.


Diyanet: Rüyada esans görülmesi; gizli bir işin meydana çıkacağına yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında esans süründüğünü görmesi; o kimsenin bir arkadaşından veya ev halkından gizlendiğine, bir sırrının açığa çıkacağına, kişinin rüyasında evdeki aile ferdlerinden birinin veya eşinin esans süründüğünü görmesi; ona ait bir sırrı öğreneceğine delalet eder. Bir kimsenin rüyasında çarşıdan esans satın aldığını görmesi; o kimsenin başka birisine ait bir sırrı ev halkına söyleyeceğine, kişinin rüyasında bir esans şişesi görmesi; o kimsenin bir takım olaylarla karşılaşacağına işaret eder. Kişinin rüyasında esans ve kolonya gibi güzel kokulu şeyler görme-sı; o kimsenin yakında ulaşacağı bir mutluluğu müjdeler.


Nablusi: Rüyada esans görmek, mala delalet eder. Bazı tabirciler de izzet, şeref ve ululuğa erişmeye delalet eder, dediler. Güzel koku süründüğünü gören kimse, iki kişi tarafından övülür. Bazan da bu rüya o kimsenin hac etmesine ve bir erkek çocuğunun olmasına delalet eder.
Bir kimse sultanın evinde güzel koku süründüğünü görse, ondan üstün bir zat tarafından yönelecek bir töhmetle o kimseye bir keder isabet eder. Çünkü Cenab-l Hak (C.C.): «Herkes ne etti, ne kazan-dıysa eksiksiz ödenir.» (Sure-i Ali Imran, ayet 161) buyurmuşlardır.


Seyyid Süleyman: Bkz. Koku.