Rüyada Eğe görmek

Rüyada Eğe görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Bir cismi eğe ile törpülemek mala, ıslah etmeye ve dünyalıktan fazla olanı atarak gönül huzuruna ermeye, Eğe görmek, iş ve düşüncede yararlı olanı ortaya çıkaran gayret ehli kimseye delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Törpü.)


Diyanet: Rüyada eğe görülmesi her zaman için kolaylıkla tabir edilmektedir. Ünlü rüya tabircilerinin bu konuda yorumları şöyledir: İbn-i Sîrîn'in yorumuna göre: Rüyada görülen eğenin cinsi, kullanılış şekli nasıl olursa olsun işlerde karşılaşılacak olan zorluklarla yorumlanmaktadır. Câbiru'l-Mağribî'ye göre: Bir kimsenin rüyasında bir demiri veya bakırı eğe ile eğelediğini görmesi; o kimsenin evinin işlerinin düzeleceğine, çan, zil ve benzeri şeyleri eğelediğini görmesi ise; düşmanlığa işaret eder.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin demiştir ki: Rüyada elinde eğe olduğunu görenin, müşkül işleri kolaylaşır. Eğe ile demir eğelediğini, bunu yaparken meşakkat çektiğini gören; işlerinde güçlük çeker ve zarara uğrar. Kalın eğe; ağır söz, ince eğe; latif, hoş sözdür. Eğesinin kırıldığını veya kaybolduğunu görenin işleri zorlaşır ve düzeleceğine aksi gider.
Cabir'ül Mağribi'ye göre rüyasında evinin eşyasından bir demiri veya bakırı eğelediğini gören, hizmetçilerine karşı bir hayır işler ve onların halleri düzelir. Dolayısıyle rüya sahibinin evinin işleri yoluna girer.