Rüyada Ebem Kuşağı görmek

Rüyada Ebem Kuşağı görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Bakınız; Gökkuşağı.


Molla Cami: Rüyada ebem kuşağını görmek, korkudan emin olmaya işarettir. Ebem kuşağının kırmızı olduğunu görse, o senede kan akmasına işarettir ve rüya sahibinin yaralanmasından korkulur. Eğer san görse, hastalığa yeşil görse, kıtlıktan emin olmaya işarettir. Ebem kuşağını gören kimse, evlenir. Bazı tabirciler, ebem kuşağını sağ tarafından görmek, hayra, sol tarafından görmek de ucuzluğa ve bolluğa işarettir, dediler. Eğer ebem kuşağını hem sağ ve hem de sol tarafında görürse, fakirler için ucuzluğa ve bolluğa, zenginler için de sıkıntının gitmesine işarettir.


Diyanet: Rüyanızda ebemkuşağını görmeniz; korktuğunuz şeylerden emin olacağınıza işaret eder. Bir kimsenin rüyasında semada sarı renkli bir ebemkuşağı görmesi; o bölgenin halkına bir hastalık geleceğine, kırmızı renkli bir ebemkuşağının görülmesi; savaş çıkacağına veya rüya sahibinin hafıza bozukluğuna maruz kalacağına, yeşil renkte bir ebemkuşağının görülmesi; o yörede çok ucuzluk olacağına yorumlanır.Câbiru'l-Mağribî'nin yorumuna göre: Semada kırmızı renkte bir ebemkuşağının görülmesi; o yörenin devlet büyüğünün kuvvetli olduğuna, siyah olduğunun görülmesi; bu rüyanın aksine, parlak bir renkte görülmesi; iyiye ve hayra, karanlık görülmesi ise kötüye işaret şeklinde tabir olunur.


Nablusi: Rüyada ebem kuşağını görmek, korkudan emin olmaya delalet eder. Ebem kuşağının kırmızı olduğunu görse, o senede kan akmasına delalet eder ve rüya sahibinin yaralanmasından korkulur. Eğer sarı görse, hastalığa; yeşil görse, kıtlıktan emin olmaya delalet eder. Ebem kuşağını gören kimse, evlenir. Çünkü şairler kadınları ona benzetirler.
Bazı tabirciler, ebem kuşağını sağ tarafından görmek, hayra; sol tarafından görmek de, ucuzluğa ve bolluğa delalet eder, dediler. Eğer ebem kuşağmı hem sağ ve hem de sol tarafında görürse, fakirler için ucuzluğa ve bolluğa; zenginler için de, sıkıntının gitmesine delalet eder. Çünkü ebem kuşağı devamli kalmayarak sür'atle kaybolur.
Bulut yayını rüyada görmek, onun meydana çıktığı taraftan korkunç bir durumun meydana gelmesine delalet eder. Bazan da bu rüya askerde meydana gelecek harekete ve muhtelif renkli sancakların şöhret bulmasına delalet eder. Bununla beraber şimşek çakması ve gök gürlemesi gibi hallerde olursa, meydana çıkacak düşmana ve insanların, düşmana karşı koymak için hazırlanmasına delalet eder.