Rüyada Çocuk görmek

Rüyada Çocuk görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya:

 • Dünyanın süsü ve neşesine, fitne ve sıkıntılarına,
 • Kadının kucağında çocuk görmesi - çocuğu yoksa- anne olmaya,
 • Anne ve babanın kendi çocuğunu kucağında görmesi şefkat ve merhamete,
 • başkasının çocuğunu sevmeleri yetimleri himaye etmeye ve kimsesiz çocukllarla ilgilenmeye;
 • Kucakta taşınacak kadar küçük çocuk görmek üzüntü ve kedere,
 • büluğ çağına yaklaşmış çocuğu görmek müjdeye,
 • Çocuk bazen kusura, günaha ve suç işlemeye,
 • Okula giden bir çocuğu olduğunu görmek tövbe etmeye,
 • Küçük bir çocuk olduğunu görmek anne tarafından mirasa kavuşmaya,
 • Yoksulun annesinden doğmuş bir çocuk olduğunu görmesi rızka ve zenginliğe,
 • Hasta kimsenin çocuk olduğunu görmesi vefatına,
 • Zengin bir kimsenin çocuk olduğunu görmesi olumsuzluğa, işlerinin kemale ermemesine,
 • Çocuğu arkasına aldığını (sırtına bindirdiğini) görmek üzüntü ve kedere,
 • Evlenmediği halde çocuğu olduğunu görmek ilerlemeye, sıhhat, emniyet ve şerefe,
 • Küçük çocuklar, basit ve küçük üzüntülere,
 • Cami, sokak gibi bir yere bırakılmış olan çocuğu görmek düşmana yahut olumsuz değişikliklerin giderek, her şeyin eski haline avdet etmesine, üzüntü ve kederin gitmesine,
 • Çocuk öldürdüğünü görmek birçok ilim elde etmeye,
 • Birden çok oğlan çocuğu görmek mala, hanıma ve biribiri andınca çıkacak çok hayra,
 • Küçük çocuğunun serpilerek büyüdüğünü ve adam olduğunu görmek güç ve kudrete,
 • Erkek çocuk müjdeye, kız çocuğu rızka ve hayırlı nimete,
 • Kesilmiş çocuk göbeği nikaha,
 • Çocuğunu kaybettiğini görmek mahzunluktan so a gelecek ferah ve sevince, ...................


  Diyanet: Rüyada çocuk görülmesi; sevince işaret eder. Bir kişinin rüyasında erkek çocuk görmesi; o kimsenin sevineceğine ve mutlu olacağına, kişinin rüyasında bir kız çocuğu görmesi; o kimsenin sıkıntılarından kurtulacağına, bir kimsenin rüyasında bir bebeğin süt emdiğini görmesi; rüyanın görüldüğü eve rızık ve bereket yağacağına işaret eder. Kişinin rüyasında bir çocukla oynadığını görmesi; o kimsenin sevindirici bir haber alacağına, kişinin rüyasında kendisinin çocuk olduğunu görmesi; o kimsenin uzun bir ömür süreceğine, bir kişinin rüyasında bir okulda çocuklarla birlikte oyun oynadığını görmesi; o kimsenin ev halkından hayır göreceğine delalet eder. Bir kimsenin rüyasında sokağa terkedilmiş bir bebeği bulup eve getirdiğini görmesi; rüyanın görüldüğü o eve mutluluk ve bereket geleceğine, çocuk bakım yuvasından bir çocuk alıp eve getirdiğini görmesi halen bulunduğu mevkiden daha üstün bir mevkiye getirileceğine yorumlanır.


  Seyyid Süleyman: Rüyada güzel ve sevimli bir erkek çocuğunun kendisine doğru geldiğini görmek, iki şekilde tabir olunur. Melek ve müjde. Kucağında küçük çocuk taşıyan; kederlenmesine sebep olacak bir hadise ile karşılaşır. Bazı tabircilere göre, kundaktaki bir çocuğu kucağında götürmek; şayet çocuk ağlamıyorsa, iyidir. Rüya sahibinin sıkıntısı varsa selamete çıkar. Korktuğu şeyden emin olur. Fakat, kundaktaki çocuk, korkulu bir halde ağlayıp çırpınıyorsa, rüya hayra delalet etmez.
  Kendini kundakta küçük bir çocuk olarak görmek, dört türlü tabir olunur. Mal kaybı, hapis, hastalık ve cinnet. Bu rüyayı gören fakirse, ihtiyarlığın bunaklık günlerine kadar yaşar. Tanınmış küçük bir çocuğu oynuyor görmek; iyi değildir. Fakat, bu çocuğu bir şey öğrenirken görmek, bilakis hayır ve menfaate delalettir. Mühim bir şahsiyetin çocuğunun rüya sahibini elinden tutup, maka-mına veya evine götürmesi hayır ve ni'mettir. Küçük bir çocuğun kaybolması bir görüşe göre; sıkıntıların sonudur. Fakat, başka bir görüşe göre; üzüntü ve kederlerin başlangıcıdır.
  Karısının bir erkek çocuk doğurduğunu görmek; devlet, servet, saadet ve baht açıklığına işarettir. Yeni doğmuş, kundaklı bir çocuğun yürümesi ise, parlak talihinin çabucak ziyadeleşeceğine, yükseleceğine işaret eder.
  Güzel, sevimli, güler yüzlü küçük bir çocuğun gülmesi; hayırlıdır.
  Buna mukabil bir organı noksan, çirkin görünüşlü ve ağlamakta olan bir çocuk; felaket, musibet ve keder habercisidir.
  Küçük bir çocuktan haber almak; o haberin olduğu gibi çıkacağına delalettir. Çünkü tabircilerin çoğu rüyada görülen küçük çocuğu, melekle yorumlamışlardır. Dolayısıyle, küçük çocuğun rüyadaki sözleri, bir meleğin sözleri kadar muteberdir. Yeni doğmuş, kundaklı bir çocuğun konuştuğunu görmek, dünya ve ahiret saadeti için müjdedir.
  Rüyada küçük kız çocuğu görmek; erkek çocuk görmekten daha hayırlıdır. Güzel, sevimli ve güler yüzlü bir kız çocuğu da hayır ve menfaatle yorumlanır.
  Küçük bir kız çocuğunu kucağında taşımak; devlet, ni'met, haber, menfaat ve bol rızık ifadesidir. Kundaktaki küçük bir kız çocuğunu kucağına alan, şayet işinden çıkarılmışsa; geri döner. Tüccarsa; çok kazanır. Zenginse; serveti artar. Rüya sahibi hapisteyse; kurtulur, hastaysa iyileşir, borçluysa; borcunu öder. Hulasa bu her bakımdan hayırlı bir rüyadır.
  Karısının bir kız çocuk doğurduğunu gören, en kısa zamanda saadete kavuşur. Maksadına ulaşır, üzüntülerinden kurtulur. Bir kız çocuğunu öptüğünü, sevdiğini gören, fayda sağlayacağı hayırlı bir işe başlar. Kız çocuğunun kendisine güldüğünü görene talihi güler. Böyle bir çocuğun ağladığını görmek de sevinmeye delalettir. Kundaktaki küçük bir kız çocuğunun sevildiğini görmek; aynı şekilde sevinmektir. Devlet ve ni'metle tabir olunur.
  O kadar ki, bu rüya sahibi herkesin hayret edeceği derecede geniş imkan-lara kavuşur. Kundaktaki kız çocuğunun birdenbire büyüyüp yürüdüğünü görmek; işinde, sanatında, ticaretinde, mal ve rızkında ümit edilemeyecek kadar büyümeye işarettir.
  Fakat, küçük bir kız çocuğunun vefatına şahit olmak veya ölmüş bir kız çocuğu görmek; yukarıdaki güzel tabirlerin tamamiyle aksidir. Kız çocuğunu hasta görenin, elindeki maddi imkanları tehlikeye girer. Çocuk iyileşirse, bu tehlike ortadan kalkar. Kız çocuğunun iğrenilecek bir hali, çirkin ve edepsiz bir tarafı yoksa, rüya hayırlıdır.
  Ancak, kötü vasıflara sahip bir kız çocuğu, mala işaret etse bile, o malın haram ve hayırsız olacağına bütün tabirciler ittifak etmişlerdir.

 •