Rüyada Atmaca görmek

Rüyada Atmaca görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya: Zulmü cehaletiyle iç içe bir yöneticiye delalet eder. Elinde atmaca kuşu olduğun gören, kendisi tutuklu iken bir hırsız yakalar. Eli üzerine atmaca konan kimse insanların zavallılarıyla uğraşır. Sidik deliğinden bir atmaca çıktığını gören kimsenin kıt akkıllı ama yiğit bir oğlu olur. Kendi doğal ortamında atmaca yavrusu bulan kimsenin bir oğul evladı olur.


Molla Cami: Atmaca kuşu, zalim, cahil, bir devlet adamına işaret eder. Rüyada bir atmaca gören, günahkar ve acımasız bir kimse görür, atmacanın yavrusunu bulan kimsenin bir erkek çocuğu dünyaya gelir.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında atmaca görmesi; geçimsiz bir insan olacağına, insanların nefretini kazanacak bir tutum sergileyeceğine bazı haddini bilmezlerin sözlerine uyarak kötü yola düşeceğine ve bu yüzden de geçimsizliğinin artacağına delalet eder.


Nablusi: Atmaca kuşu, zalim, cahil, bir malik'e delalet eder. Tahakkümde atmacanın tabiri, doğandan aşağıdır. Bazıları demişlerdir ki, elinde bir atmaca kuşu olduğunu gören kimsenin hapiste eline geçecek bir hırsıza delalet eder. Sidik deliğinden bir atmaca çıkarıldığını görmek, ahmak ve şecaatli bir çocuğu olmasına delalet eder. Eli üzerinde bir atmaca olduğunu gören kimse, insanların acizlerini tercih edeceğine delalet eder. Rüyada bir atmaca gören, fasık ve zalim bir kimse görür. Atmacanın yavrusunu bulan kimsenin bir erkek çocuğu dünyaya gelir.


Seyyid Süleyman: Atmaca şahin gibi tabir olunur. Fakat, şahin kadar muteber olmadığından yorumu daha aşağıdır. Bkz. Şahin.