Rüyada Affetmek görmek

Rüyada Affetmek görmek ile alakalı tabirler aşağıda yer almaktadır. Kaynaklara göre sıralanmıştır.

Osmanlica bilen eleman lazim.. Tikla detaylari oku!

İhya:


Diyanet: Rüyada affetmek iyi bir şeydir. Bir kimsenin rüyasında bir suçluyu affettiğini görmesi; Allah'ın affını celbeden bir iş işleyeceğine, bir başka yoruma göre, suçlunun suçunu affetmek; ecir ve mükâfata nail olacağına yorumlanır. Bazı tabircilere göre: Rüyanızda size kötülük yapan bir kimseyi affederek onunla barıştığınızı görmeniz; size karşı işlenen bir hatadan dolayı zarara gireceğinize; fakat buna sebep olan kişinin maddî durumunun müsait olmaması nedeniyle o kimseden bir şey talep etmeyeceğinize ve böylece bir büyüklük göstereceğinize delalet eder.


Nablusi: Rüyada bir kimsenin yaptığı suç ve kusurunu affettiğini gören kimse, Allah (C.C.) affına mazhar olacak bir amel yapar. Rüyada kusuru affedilen kimsenin, ömrü uzun olur, şöhretli olur ve himaye edilir. Rüyada af mağfirettir. Üzerine had vurulması veya kısas yapılması gereken bir kimseyi affettiğini görse, Allah (C.C.) onun suç ve günahlarını affeder.
Bir kimse, başka bir kimseyi kendisinin kusurunu affettiğini görse, o kimsenin ömrü uzun olur ve yüksek mertebeye erişir. Suçluyu cezalandırmaya gücü yeten bir kimsenin rüyada onu affetmesi, o kimsenin Allah (C.C.)'dan korku ve haşyet üzere bulunduğuna delâlet eder. Bir kimse rüyada kendi kusurunu Allah (C.C.)'m veya Peygamberin affettiğini görse, o kimsenin tevbe ederek hidayete erişeceğine ve akıbetinin güzel olacağına delâlet eder.


Seyyid Süleyman: Bir suçlunun kabahatini affettiğini gören, Cenab-ı Hakk'ın mağfiretini kazanacak amel işler. Sevaba nail olur.